Péřová zavinovačka – obláček pro pocit pohody

Není nad reference. Ráda bych v tomto článku shrnula své zkušenosti s používáním péřové zavinovačky pro miminka. Máme ji vyzkoušenou u všech čtyř dětí. Fakt, že nám zafungovala a moje úvahy, proč tomu tak mohlo být, si přečtěte na následujících řádcích.

Při každodenním soužití s mými dětmi mi moc pomáhá, pokud se pokusím pochopit jejich potřeby. Netvrdím, že se mi vždycky chce. Zvlášť když je sedm večer, uklízím výbuch po večeři, na ruce konejším nejmladší a mám řešit ten den už osmdesátoušestou nespravedlnost mezi bratry.

Umět se přenést do myšlenek těch malinkých hlaviček je skvělá dovednost. A veliký pomocník. Co tím myslím, když se zaměříme na úplná miminka? Pojďme si to vyzkoušet. S dovolením bych vám teď v pár větách potykala.

Jdeme na to…

Zkus si představit, že jsi maličké dítě. Máš takové pidi prstíky na rukou, legračně malé nožičky, baculaté bříško…

Máš moc hezký pocit. Celé Tvoje tělo obklopuje příjemné teplo a jakýkoli dotyk na tvém těle působí něžně. Skrze všudypřítomné jemné přítmí téměř nic nevidíš. Veškeré zvuky ti připadají jednolité, tlumené a zároveň uklidňující.

Cítíš se velice pohodlně, vše kolem je takové měkoučké a hřejivé. Je Ti opravdu moc příjemně…

Pak se rozhodneš pro změnu. Je to tak správně.

Ocitáš se ve velikém prostoru. Ležíš na matraci, přes sebe máš položenou tenkou peřinu. Působí na tebe nezvyklé ticho. Pod svou tváří cítíš tvrdou podložku. Všeobímající měkkost už není tak znatelná jako dřív.

Všechno je tak moc jiné. Snažíš se odpočívat, ale stane se ti, že zničehonic rozhodíš ručičkami. Polekáš se. Dřív tě obklopovalo hřejivé objetí a takové věci se ti nestávaly. Z pocitu neznáma ti není dobře. Začneš plakat.

Vraťte se teď zpátky ke mně

Jste to zase vy, ve svém dospělém těle a čtete článek na blogu o potřebách malinkého miminka.

První část, kde jste zapojovali svou fantazii, se odehrávala v bříšku maminky. Byli jste miminkem v děloze a chystali jste se na svět. Po příchodu z nitra ven jste byli pořád malým novorozencem, avšak ležícím na matraci, ve své postýlce, v tichém pokoji.

Zkuste si na chvilku připustit, že alespoň část z toho celého by mohla být skutečným prožitkem.

Možná vám to celé připadá příliš jednostranné. Třeba to na vás působí, že jsem záměrně vytáhla jen ty největší protiklady.

Miminka mají vrozenou potřebu pořádně baštit mlíčko a pěkně si poprdět do plín. Skrze vnímání tepla a příjemného pocitu na těle, můžeme podpořit další přirozené nutnosti:

  • pocit bezpečí
  • pocit pohody

Ráda bych k Vám donesla moudrost našich babiček a oprášila tím kouzlo, za které budu už navždy vděčná. Je jím …

Péřová zavinovačka.

Žádné terno? Ale kdeže.

Ke konci prvního těhotenství jsme s Mužem dostali darem účast na kurzu Evy Kiedroňové ohledně manipulace s miminky. V kurzu padlo množství hodnotných informací především ohledně psychomotorického vývoje. Jak to tak bývá, většinu jsem do příchodu malého na svět stejně zapomněla.

Dokud jsem nedržela naše malé stvoření v dlaních, nedovedla jsem si dost dobře představit, jak droboučký syn opravdu bude. Myslím, že takovou zkušenost budete mít také.

Kromě veliké kupy rad ohledně péče o miminko, jsme si z kurzu odnesli i péřovou zavinovačku. Její koupi jsme zvažovali s ohledem na vyšší pořizovací částku. Zpětně nelituji jediné koruny. Naopak, pro druhého synka jsem sehnala ještě jednu.

Péřovou zavinovačku beru sebou i na návštěvy k novopečeným maminkám, abychom si mohly v praxi ukázat jaké jsou její přednosti a jak ji nejlépe využít pro zklidnění miminka. Je to skvělá příležitost pro předání zkušeností a referencí. Maminky si mohou vše osahat, promyslet a doptat se.

Načechrané peří

Oproti klasickým zavinovačkám se syntetickou a plackoidní výplní vidím v péřové zavinovačce zásadní výhodu. Díky jejím vlastnostem si ji dokážete pěkně načechrat, sklepat a do vytvořeného nadýchaného obláčku uložit svůj poklad. Pod váhou těla vašeho miminka se vytvaruje obsah sypku přesně tak, jak je potřeba.

Ohnutím cípu zavinovačky je miminko hezky uložené v peřince. Vše dokážete zavinout buď použitím stuhy anebo knoflíků. Miminko má své měkoučko a teploučko. Pro naše děti to bylo vždy uklidňující. V kombinaci s využitím dalších pomocníků, jsme většinou velmi rychle dovedli zajistit větší pohodu pro miminko. A také klid pro nás. To jsou jedny z hlavních důvodů, proč pro zavinování miminka doporučuji raději péřovou zavinovačku oproti té se syntetickou výplní.

Zpocené či prochladlé miminko?

Termoregulace malých miminek je nevyzrálá. Snadno se přehřejí anebo naopak mohou rychle prochladnout. Péřová zavinovačka sama o sobě dovede udržet krásně teplo. Využívala jsem ji v každém ročním období a stala se naším společníkem nejen na doma. V zimě fungovala skvěle. Miminko bylo mnohdy oblečené jen na lehko bez mikiny a zavinuté spokojeně dřímalo v kočárku i při zimní procházce.

V létě dejte ovšem pozor, aby se miminko nepřehřálo. Pokud jsou velká horka, je potřeba zvláště novorozence kontrolovat. Jestliže například miminko uspíte zavinuté, je dobré jej po nějaké chvíli rozbalit a nechat v tzv. hnízdečku (viz. níže). Miminko se může snadno zpotit a následně ofouknout.

Prvních pár měsíců života našich dětí byla tím nejdůležitějším. Tedy až po mé laktaci, samozřejmě.

,,Někam se chystáme... Mám prsa a peřinku?"

,,Ok, mám všechno, můžeme vyrazit."

Namísto originální zavinovací peřinky je možné si podobnou zavinovačku vytvořit z klasického péřového polštáře. Jistě by šikovné maminky či babičky něco podobného zvládly. Je však zapotřebí upravit množství peří v sypku, velikost a tvar polštáře.

Na internetu je v nabídce mnoho druhů péřových zavinovaček. Z vlastní zkušenosti mohu upozornit, že na detailu však záleží. Například způsob našití knoflíků, jejich počet či možnost uvázání pomocí stuhy, se možná zdají být jako drobnosti, ovšem tkví v nich síla prvního dojmu. Jestli bude maminka se zavinovačkou spokojená anebo ji mrskne do skříně s pocitem, že je k ničemu a hořkou pachutí vyhozených peněz.

Nabízí se otázka, co monitor dechu?

Bude fungovat detekce dechu jako klasická senzorická podložka, když je nad ním matrace postýlky a ještě péřová zavinovačka k tomu? Mně tento typ monitoru fungoval a dokázal skenovat pohyby děťátka, i když bylo zavinuto v peří. Monitoring jsme používali pouze první tři měsíce u prvorozeného syna. Pak nastal sled událostí, díky kterým s námi začal malý spát v posteli.

Pokud stále pociťujete nedůvěru a je pro Vás monitor dechu důležitý, máte možnost pořídit plenkový monitor. Tento typ je přenosný a miminkům se připevňuje k plence. Snímá tedy pohyb dítěte, jeho dech, bez ohledu na to, jak je zabaleno či kde leží.

Všestranné využití

Péřová zavinovačka pro mne byla pomocníkem při každém kojení. Miminko v ní bylo hezky uložené a já jsem mohla zaujmout pohodlnou polohu sama pro sebe. V novorozeneckém věku i později bylo pravidlem, že miminko u prsa usnulo. Díky zavinovačce nebyla potíž pak spící dítko pomalu přenést do postele, kolébky či kočárku, aniž by se vzbudilo.

Péřovou zavinovačku jsem používala do kočárku i do autosedačky.

Můžu si ho pochovat?

Nemusíte mít výčitky, jestliže máte špatný pocit, když si chce někdo pochovat Vašeho novorozence. Třeba se bojíte, že ho bude držet jinak, než jak byste si přáli. Anebo se návštěva sama zdráhá s pomazlením miminka, protože neví, jak ho pochovat.

I v takové situaci je péřová zavinovačka skvělým pomocníkem. Obalený uzlíček se drží o poznání lépe, než samotné malé miminko. Snadno si jej předáte z náruče do náruče. A společné švitoření nad roztomile maličkými prstíky na rukou může začít. Pánové si mezitím přiťuknou na zdraví a v hovoru se přesunou k více testosteronovému tématu.

Hnízdečko

Dalším typem, jak využít tento typ péřové zavinovačky, je vytvoření hnízdečka. Je to stejné, jako kdybyste chtěli miminko uložit, jen s tím rozdílem, že jej nezavinete, ale naopak cípy zavinovačky podhrnete. Pod zavinovačku jsme vkládala menší péřový polštářek, aby byla hlavička spolu s hrudníkem podložena oproti bříšku a nožkám.

Vznikne takový příjemný pelíšek, který jsem používala, když bylo miminko bdělé. Byl to bezpečný a pohodlný prostor pro děťátko. Zároveň jsme si mohli být navzájem blízko a zkoušet naše první společné hry.

Hodně peněz a málo muziky?

Jak dlouho jsme tento typ zavinovačky využívali? Záleželo, jak rychle z ní dítě vyrostlo. Druhorozený syn byl vcelku obřík už od porodu a rostl rychle. Přesto jsme péřovou zavinovačku využívali čtyři měsíce. Později jsme ji použili jako peřinku na přikrytí nebo díky ní udělali pelíšek v kočárku.

U všech našich dětí se péřová zavinovačka stala součástí domácnosti několik prvních měsíců života miminka. Mnoho mých přátel ji využívalo přes půl roku i déle.

Moje osobní zkušenost

Jestli jste někdy zažili neutichající pláč svého miminka a noci se zdály být nekonečné, tak vám možná vyvstalo na mysli, že byste dali COKOLI, kdyby něco nebo někdo dokázal pomoci. Netvrdím, že je to spása. S čistým svědomím však můžu říct, že mne péřová zavinovačka nesmírně pomohla. A vím, že dokázala zařídit pohodu pro miminko a tím pádem i pro zbytek rodiny každý den.

Marta Lopatová
Jako čtyřnásobná máma pomáhám novopečeným maminkám na začátku jejich nové životní role. Věřím, že na jejich dobrém startu závisí mnohé. Sama jsem si v mateřství musela najít cestu na medailové stupínky svých malých/velkých vítězství. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.