Kouzlo jménem bílé šumy

Mnohokrát mi pomohlo využití bílých šumů, jejichž zvuk dokázal přehlušit pláč a nářek miminka. Drobeček zpozorněl, zklidnil se a mnohdy během chvilky i usnul.

,,Vždycky všichni hrotí, aby bylo kolem miminka naprosté ticho. Teď mi tady někdo bude tvrdit, že mám zajišťovat naopak hluk? Tyjo, co to je zase za zmatek…“

Třeba Vás napadlo něco podobného. A úplně tomu rozumím. Když někde spinká novorozeně, pro ostatní v jeho bezprostředním okolí to znamená šeptání, chození po špičkách a sekýrování těch, co to nedodržují 😀

Možná se vám uleví, když přestanete pro své novorozeňátko úzkostlivě hledat absolutní klid. Není totiž ze začátku tolik potřeba.

Proč by to tak mělo být?

Když se miminko ještě koupe v oxytocinové lázni v bříšku své maminky, tak je kolem něj veliký šrumec. Vyvíjející se plod začíná vnímat okolní zvuky již od pátého měsíce. Šum krevního řečiště, napilno pracující pupečník, peristaltika maminčina trávicího traktu i rytmický tlukot jejího srdce. To vše lze slyšet v nitroděložním světě.

Miminko je tedy na ustálené hluky zvyklé již z prenatálního období svého života.

Dále se tvrdí, že k ouškům nenarozeného děťátka doléhá i maminčin hlas, který dovede již rozeznat. Proto se doporučuje bříšku zpívat ještě v průběhu těhotenství.

Jestliže se po příchodu na svět dostane novorozenec do prostředí, kde není na pozadí slyšet vůbec nic, tak se mu dost často může stát, že se poleká kde jaké rány. Spadne příbor, bouchnou dvířka od kuchyňské skříňky, starší sourozenec se zlobí a dává to akusticky dostatečně najevo. Dosaďte si cokoli podobného 😉

Každé miminko reaguje samozřejmě individuálně.

V naší rodině jsme na začátku života našich dětí úplné ticho neřešili. A upřímně jsme se kolikrát podivili, jaký humbuk se kolem děje a miminko sladce chrupe. Důvodem možná bylo, že se provoz domácnosti dal označit za konstantní hluk.

Ukládali jsem miminko do kolébky v prostoru obývacího pokoje, kde se odehrával běžný rodinný život. Měli jsme jej na očích. A sourozenec (později druhý či třetí) mohl být i aktivně zapojen do péče o nejmladšího člena rodiny. Která mimo jiné spočívala i v tom, učit se ohleduplnosti.

Kde bílé šumy sehnat?

Bílé šumy se dají vyhledat ke stažení na internetu v různých formátech. Dále máte možnost si takovéto nahrávky najít a pustit online například na youtube anebo získat přes aplikaci. Sama za sebe bych zvolila stáhnutí nahrávky, kterou si můžete pustit i offline.

U nás doma však vedly vždy spotřebiče. Tou nejrychlejší a nejlepší kamarádkou byla digestoř.

V některých situacích jde člověku hlava kolem a neutichající nespokojenost miminka nabývá nejvyšší priority. Je potřeba vyřešit to co nejlépe a rychlost je bonusem, který se počítá. Proto bylo zapnutí digestoře jasnou volnou 🙂

Dlouhodobým vytrvalcem je ovšem ventilátor. Původně nám ho v létě pořídil tatínek především kvůli rozproudění vzduchu ve vyhřáté ložnici. Pak přišel podzim, po podzimu zima. A ventilátor stále v plném provozu.

I já jsem si totiž zvykla na jeho uklidňující běh. Další nesporná výhoda spočívala také v tom, že ráno dovedl ventilátor odhlučnit zbytek již bdělé části rodiny. Díky tomu jsme s miminkem, či dalšími šťastlivci, měli k dobru pár chvil spánku navíc 🙂

Kromě digestoře či ventilátoru je za bílý šum považován i zvuk puštěného fénu, vysavače, napouštějící se vana či sprcha. Na cestách autem jsme mnohdy pustili ventilátory na max a také to skvěle posloužilo.

Z přírodních zvuků mezi ně může patřit déšť, proudící potůček, šum oceánu a jeho vln. Máte možnost si vybrat z opravdu široké nabídky.

Ať už Vašemu miminku sedne cokoli, jde především o to, aby Vám bílý šum zafungoval a pomohl.

Jak je to s vývojem sluchu u miminek dál

Ve druhém měsíci života může miminko špatně snášet příliš hlasitý zvuk či tony o vysokých frekvencích, které jako dospělí již ani nedokážeme vnímat. Příkladem může být permanentně zapojený adaptér k jakémukoli elektronickému přístroji (mobilní telefon, chůvička).

Okolo třetího měsíce věku začíná být dítě citlivější na okolní hluky. Stále dovede usnout v hlučném prostředí například díky veliké únavě. Avšak začíná být zapotřebí dopřát dítěti vhodné prostředí pro spánek.

Nemám tím na mysli naprosté ticho. Měl by to být spíše klidný prostor, kam doléhají tlumené zvuky z provozu domácnosti.

Sluchové centrum je plně vyzrálé okolo osmého měsíce věku. Bílé šumy lze využívat i v tomto období. Vše závisí jen na otázce, zda Vám jejich využití stále pomáhá. U bílých šumů může kvalitně spát celá rodina včetně dospěláků 🙂

Bílé šumy jako jeden z pomocníků

Dalo by se tedy shrnout, že tyto zvuky se využívají pro uklidnění miminek, když mají nepohodu, pláčou nebo aby se jim podařilo lépe usnout. Já jsem bílé šumy využívala v kombinaci s péřovou zavinovačkou. V mnoha situacích to pro mne byl první tandem pomocníků, který dokázal velice dobře zafungovat.

Zavinutí miminka a použití bílých šumů jsou také dva body z metody doktora Harveye Karpa. Je to přední americký pediatr, autor knihy Nejšťastnější dítě v okolí (originál The happiest baby on the block).

Ze své praxe vymyslel postup, jak miminko zklidnit za použití pěti činností. Pro ujasnění zde pouze v krátkosti uvedu, že jeho Metoda 5S vychází z následujícího sledu činností:

  1. Swaddle – zavinout
  2. Stomach pozition – poloha na boku
  3. Shush – bílý šum
  4. Swing – houpání
  5. Suck – sání

Bílé šumy hrají v této metodě podstatnou roli. Po zavinutí miminka a polohování na bok je dalším krokem k uklidnění opět připodobnění nitroděložního světa. Používá se ostré a výrazné syčení, abychom dokázali miminko utišit. Naše syčení ubývá na intenzitě spolu s pláčem miminka.

Kouzlo 🙂

Doporučuji vyhledat a vyzkoušet, zda bude Vaše malé miminko reagovat na bílé šumy. Pro mne jsou opravdu kouzlem, které má veliký potenciál, aby pomohlo v péči o malá miminka.

Marta Lopatová
Jako čtyřnásobná máma pomáhám novopečeným maminkám na začátku jejich nové životní role. Věřím, že na jejich dobrém startu závisí mnohé. Sama jsem si v mateřství musela najít cestu na medailové stupínky svých malých/velkých vítězství. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.