Vidím Tě v mlze

Když si miminko ještě hoví v matčině bříšku, je svět kolem něj velmi specifický. Miminko je zvyklé na své dobře známé prostředí. Jeho tělo a vše kolem něj je dokonale přizpůsobeno pro jeho zdárný vývoj. Malé děťátko má plně uspokojenou potřebu tepla, jistoty a bezpečí díky těsnému kontaktu s dělohou maminky. Okolní zvuky velice dobře vnímá díky rozvíjejícímu se sluchu. A jak je to zrakem?

Zamysleli jste se nad tím někdy?

U prvního syna mě toto téma vcelku minulo. Až během druhého těhotenství ke mne přišly nové informace. Následně jsem již plně pochopila význam vývoje zraku u miminek a mohla využít výhody těchto znalostí pro své další děti. Ono se může zdát, že je to nepodstatné a nemá to příliš velkou váhu. Z mého pohledu je opak pravdou. Mnohokrát jsem někde slyšela nebo četla, jak novopečené maminky zoufají, že nevědí, co mají s malinkým miminkem dělat. Mnoho z nich mělo představu, že jej nelze nijak zabavit. A když to zkoušely, nezabralo to.

Dost možná netušily, že jsou pro své miminko v mlze.

V nitroděložním prostředí miminko otevírá oči a koukám kolem sebe. Jeho zrak je však velice nevyzrálý. Pravděpodobně je schopno vnímat změny stínů, jestliže má například maminka slabší tukovou vrstvu v oblasti bříška. U maminky v bříšku je vše tmavé. Po příchodu na svět je naopak všude světlo. V průběhu porodu na porodním sále nemocnice je to pochopitelné, za šera by se zúčastněným zdravotníkům nepracovalo příliš dobře. I tak se porodníci snaží co nejdříve dopřát mamince i miminku klid i v tomto ohledu. Jeden z porodů jsem prožila v noci. Po uplynutí třetí doby porodní a obstarání toho nejdůležitějšího, mne personál nechal pobýt s miminkem v přítmí, o samotě, v klidu.

Vnímání světla a tmy je prolnuto do odstínů šedi

Miminko je po narození schopno rozlišovat odstíny šedi a vidí jen na krátkou vzdálenost. Novorozenec Vás dokáže vidět zhruba na vzdálenost 30 cm. Pravděpodobně dokáže zachytit obrysy Vašeho obličeje. Vše ostatní kolem zůstává v mlze. Miminka často uhýbají očima a dovedou vykouzlit legrační grimasy. Je to způsobeno nevyzrálou koordinací okohybných svalů. Není to nic neobvyklého a časem by se vše mělo srovnat. Je důležité se nad miminko sklonit, když s ním komunikujete a být mu co nejblíže. Když se na něj smějete, miminko slyší radost, cítí Vás a Vaši pozitivní energii, vnímá Váš láskyplný dotyk a ještě vidí bílé zuby! Čtyři z pěti smyslů jsou zapojené a uspokojené. Win-win!

Důkaz dokonalého uvažování přírody mne napadá ještě jeden. Již v průběhu těhotenství se maminkám mění barva prsního dvorce. Kruhová oblast okolo bradavky tmavne. Pro novorozené miminko je tak snazší se zorientovat před začátkem kojení.

Kontrastní barvy anebo pastelový design?

V prvních dvou měsících života Vaše miminko vidí pravděpodobně do vzdálenosti 50 cm, v průběhu třetího měsíce je to 80-100 cm. Mezi barvy, které dovede rozpoznat, patří černá, bílá a červená. Díky tomu máte možnost vytvořit pro děťátko podnětné prostředí sestávající z kombinací kontrastů těchto základních barev. Jednou z aktivit, které můžete pro malé miminko připravit je tzv. mobil. Jde o obdobu kolotoče umístěného nad podložku, na které leží bdělé miminko. Je možné sehnat různé typy těchto mobilů anebo si je vytvořit sama, dle svých přestav. Na internetu pro vyhledání zkuste zadat ,,montessori mobil.“ Anebo pro variantu kreativní domácí chvilky ,,diy montessori mobile“ například na pinterest.

Zkoušela jsem si takovýto kolotoč vyrobit sama. Použila jsem kruh na vyšívání a na provázky připevnila vytištěné kartičky s kontrastními tvary. Na tomto odkazu je hezký návod. Byť v angličtině, tak i jako neznalec jazyka pochopíte, jak snadno a za přijatelný peníz vyrobit krásnou a především smysluplnou hračku pro své miminko.

Další možností, jak nabídnout miminku podnětné prostředí, je zvolení vhodné podložky pro hraní. Hodně jsem přemýšlela nad koupí hrací podložky. Čekali jsme již třetí dítko a hlodalo mne, zda to není zbytečná investice. Velice brzy jsem si však potvrdila, že opak byl pravdou. Podložka měla veliký úspěch. Velmi mne zaujaly kontrastní textilní knížky, které bylo možné k podložce přichytit. Díky promyšlenému a přitom jednoduchému způsobu upevnění textilních knížek, byl náš syn krásně motivován ke zvedání hlavičky v poloze na bříšku a procvičování pasení koníčků.

Napadá mne, že Vám možná takováto podložka může připadat nevkusná. Nebo příliš přeplácaná či nehezká. Ono je teď moderní ladit vše do pastelových barev, scandi stylu a hygge. Když se však zamyslíte, že Vaše miminko všechny odstíny takovýchto barevných palet vidí jako jednolité nic, tak je to vcelku k ničemu. Sladěný pokojíček do příjemných barev jistě nebrání tomu, aby zde vznikaly i kouty, které budou miminko rozvíjet a podporovat. Rozhodnutí je samozřejmě Vaše.

Pro upoutání pozornosti dítka můžete využít i obrazů na stěnách. Kamarádka má doma na chodbě pověšené veselé obrazy koček v barevné kombinaci černá, červená, bílá. Když jsme si spolu povídaly o schopnosti dětí rozlišovat barvy, řekla mi, že v miminkovském věku její dcerky si všimla, jak malá vždy pozorovala právě tyto kontrastní obrázky na chodbě. Dále je na trhu mnoho hezky zpracovaných knížek, leporel či kartiček, které reflektují specifika vývoje dětského zraku.

Ta samá kamarádka později ušila nádhernou textilní hračku jako dárek pro našeho novorozeného syna. Pokud jste zdatné v šití, máte zde další tip pro rukodělnou činnost. Anebo jako skvělý dárek pro miminka Vašich blízkých.

Jiná má blízká kamarádka ušila Pižďoucha, který se stal parťákem postupně všech našich dětí. Fantazii se meze nekladou a jistě dovedete vykouzlit krásné a skvěle využitelné věci, které mají skutečně smysl.

Podívejme se na svět očima malého miminka

Je dobré si také uvědomit, jak na miminko působí světla v domácnosti. Pokud máte nad přebalovací podložkou například bodové světlo s LED žárovkou, bude to nejspíše pro děťátko nepříjemné. V důsledku pak může stáčet hlavičku na stranu, aby se vyhnulo přímému pohledu do ostrého světla. Zkuste si položit hlavu na stejné místo, kam ukládáte svůj malý poklad a sami se na chvilku podívejte na svět jeho očima. Leckdy nás totiž mnoho věcí vůbec nenapadne.

Pokud má děťátko v dohledu nějaký zajímavý motiv, bude k němu orientovat svou pozornost. Vnímejte tedy, kam miminko kouká. Nabízejte mu například střídání stran díky motivaci vybranou hračkou a podpořte jej. Ze svého místa, kde miminko bdí, bude jistě pozorovat okolí a hledat něco, co ho dovede zaujmout. Máme mnoho možností, jak jej zabavit a zároveň správně stimulovat k dobrému psychomotorickému vývoji. Za nabízenými předměty se naučí otáčet hlavičku, později celé tělo.

Využijte tedy Vašich znalostí o vývoji zraku a užijte si ten fakt, že i úplně maličkaté miminko můžete smysluplně zabavit. Postupem týdnů se zrak vyvíjí dále a zraje zrakové centrum v mozku. Vaše miminko však v tomto ohledu dospěje až okolo 12. měsíce věku, kdy uvidí stejně dobře jako zdravý dospělý člověk.

Marta Lopatová
Jako čtyřnásobná máma pomáhám novopečeným maminkám na začátku jejich nové životní role. Věřím, že na jejich dobrém startu závisí mnohé. Sama jsem si v mateřství musela najít cestu na medailové stupínky svých malých/velkých vítězství. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Přála byste si pro sebe co nejlepší start v roli novopečené mámy? Přečtěte si eBook zdarma.
  • Přečtěte si eBook Zrodila se maminka

    Přála byste si pro sebe co nejlepší start v roli novopečené mámy? Přečtěte si eBook zdarma.

  • Potkáme se na facebooku :-)
  • Nejnovější články
  • Kategorie