Pan Porod a jeho autentický podpis

Když jsem v šestinedělí držela v náručí náš malý uzlíček štěstí, mnohdy jsem zapomněla na okolní svět. Všechno bylo krásné. Jakékoli strasti či bolesti byly pryč. Někdy jsem dokonce na moment zapomněla, že mám i další děti. Takovou neuvěřitelnou sílu mají hormony plující naším tělem.

Hormonální koktejl se odstartuje již v těhotenství. Ovšem jakmile se na scéně objeví pan Porod, začnou se dít věci. Dá do pohybu nebývalé procesy v našem těle a ještě se pod to všechno mnohdy podepíše. Po příchodu miminka můžou přijít totiž chvíle, kdy něco zabolí. Na těle, na duši. Porod zanechá stopy.

Epiziotomie

Tak se nazývá nástřih hráze. Používá se při druhé době porodní, aby se pomohlo miminku rychleji na svět. Jako prevence před nástřihem či spontánním poraněním (natržením) tkáně v našich intimních partiích, je možnost používat pomůcky pro nácvik uvolnění porodních cest. U nás na trhu je známý Aniball či Epino.

Před prvním porodem jsem takového pomocníka využívala. A nepatřím mezi to vysoké procento maminek, které by díky němu nevěděli co je epiziotomie. Bohužel. Upřímně, ani samotné praktikování mi nebylo příjemné. S odstupem času vidím, že jsem měla pozornost směrovat jinam. Ale nic si nevyčítám. Dělala jsem to nejlepší, co bylo v mých možnostech. Byla by hloupost kritizovat minulá rozhodnutí na základě pozdějších zkušeností.

Takže jsem se po prvním porodu přivítala s novou součástí mého těla, jizvou. Měla jsem obavy, jak moc velký bude mít dopad v určitých oblastech života. Proto jsem se jí co nejdříve začala věnovat. Zaměřila jsem se na aromaterapeutickou přírodní kosmetiku české firmy. Vyhledala jsem si konkrétní krém, který mne zaujal svou specifikací na hojení jizev. V kombinaci s masáží daného místa jsem velice brzy cítila znatelné zhojení a celkové zlepšení poraněné oblasti.

Druhý porod zanechal podobný otisk. Tentokrát jsem byla připravená. S již ověřenou kosmetikou jsem zahájila výpomoc své rychlejší rekonvalescenci ještě v porodnici. A vyplatilo se mi to. Poslední dva porody jsem nové jizvy nevítala. Nebylo již potřeba.

Císař pán jako tatér

Pokud Vaše miminko přišlo na svět císařským řezem, jistě víte, že to nese svá specifika. Ať se zotavujete po fyzické stránce nebo si sebou nesete i nějaké psychické zranění, tak oba případy jsou protkány stejnou linkou. A tou je Vaše jizva v oblasti podbřišku.

Mnoho žen ji nemá rádo. Nechtějí ji. Nedokážou ji přijmout jako svou součást. Dokonce se jí odmítají dotýkat. Podobné pocity jsou v pořádku. Máme na ně nárok. Avšak dlouhodobě dovedou spíše ublížit. Je potřeba je překonat. Přenést se přes nepříjemné pocity či vzpomínky a nevtiskávat je do svého těla stále tučnějším a tučnějším písmem.

Jestliže patříte mezi tyto maminky, zkuste chviličku pobýt s následující úvahou.

,,Vaše miminko je s Vámi na světě. S pomocí druhých se dokázalo dostat do Vaší náruče. A jizva na bříšku je vzpomínkou na ten výjimečný den. Díky ní se svět mohl změnit. Je Vaší součástí. A potřebuje být opečovávána.“

Vědomá pozornost může spočívat ve Vašem dotyku s použitím vhodné kosmetiky. Pokud budete svou novou kamarádku pravidelně masírovat, jistě se Vám ráda odmění rychlejší rekonvalescencí. Je také velice přínosné, když si jako novopečená maminka hladíte své bříško. Nejen že se rozjede reakce lymfatického systému, ale také tím přijímáte samu sebe.

Po porodu má bříško za sebou velikou fušku. Není vůbec potřeba uspěchat své zotavení. A rozhodně ne kvůli tendenci se srovnávat s někým jiným. Máte za sebou několik měsíců v hormonálním víru a teď je zkrátka potřeba čas, aby se Vaše tělo zregenerovalo.

Povídala jsem si na téma jizvy po císařském řezu i s kamarádkou, která je velmi zkušená fyzioterapeutka. Dle jejího názoru patří ke správnému a rychlému zotavení také vhodně zvolené cviky. Je dobré na to myslet.

Zanedbaná péče v tomto ohledu může přinést mnoho potíží, které pramení například ze špatného srůstu vnitřních tkání či ochabnutí svalstva. Jejich projevy zhoršují kvalitu života na různých úrovních. Doporučila bych obrátit se na zkušeného odborníka v oboru fyzioterapie, který po konzultaci stavu bude nápomocen s výběrem vhodných cviků.

Jizvy na duši

O tom se nemluví. To se přeci neřeší. Musíme být silné. Máme tu to malé dítě, o které je potřeba se starat.

,,Tak co blbneš. Máš hormony, prosím tě…“

Takovéto věty jsou pastí. Jeden hřebíček vedle druhého do rakvičky, kde leží naše ženská zranitelnost a křehkost. Pokud je však přijmeme jako naše ženské kvality, dovedeme skrze ně získat sílu. Když si dovolíme být zranitelné, dovolíme si tím zároveň některé věci pustit, nelpět na nich. Říci, že na něco nemáme nebo ani mít nechceme. A v tom pramení ohromná úleva. Přestat se srovnávat, soutěžit, něco nebo někoho dohánět.

Když se žena ocitne na prahu své nové životní role, tak ji dokáže překvapit mnoho věcí. Jakpak by ne. Vše je nové. Pokud se něco nepovedlo, s něčím si nevíte rady, něco Vás tíží na mysli, nebojte se požádat o pomoc. Jistě ve svém okolí máte nějakou zkušenější ženu, které věříte. Žádná otázka v mateřství není hloupá. Každá maminka prožila porod jinak a nese si z něj jiné pocity.

Tlak okolí, ať už z rodiny nebo z medií, je veliký. Působí na každého z nás. Přijde mi, že je dnes populární být buď naprosto vyladěnou maminkou, která zvládla porod jako prd, anebo naopak tou, co má vše děsně na háku a je v pohodě. A jak to tak bývá, pravda bude někde uprostřed. Jako se vším.

Trvalo mi, než jsem dokázala získat nadhled a jistotu sama v sebe. Na pokraji mateřského vyhoření jsem pochopila, jak blízko může být deprese a další nepříjemné rozpoložení mysli. Zvládla jsem udělat krok zpět a něco změnit. Začít o sebe pečovat a vnímat všechny kvality a aspekty, které sebou mé ženské tělo nese.

Pečujte o svou mysl a všímejte si, jak se dnes máte? Jak se cítíte? Potřebovala byste si s někým popovídat? Je někde nějaký přetlak? Co pro sebe můžete udělat? Teď hned. Někdy stačí dojít si na záchod. Fakt. Maminky to totiž často odkládají. A přitom taková blbost, co? Berte to jako jeden pidi příklad, na kterém si můžeme cvičit svou všímavost vůči sobě samým. Nemusíte hned meditovat na zenovém obláčku. Stačí se naučit udávat směr svojí pozornosti tam, kde chceme, aby to rostlo.

Zázračné tělo

Rodila jsem čtyřikrát. Až můj čtvrtý porod mi ukázal, jakou obrovskou sílu v sobě mám. Ovšem nebylo by čtvrtého porodu, kdyby mu nepředcházely tři předešlé, že. A za každý z nich jsem velmi vděčná. Každý z nich mě naučil něco nového a pomohl mi se posunout zase o kus dál.

Jedna z těchto získaných zkušeností se promítla do péče o sebe samotnou. Konkrétní typy pro období po porodu naleznete zde. Má osobní zkušenost byla taková, že pro mne bylo po porodu velmi důležité dopřát celkovou péči sama sobě. A to kvalitní a cílenou. Již v porodnici jsem používala vybrané kosmetické pomocníky pro ošetření jednotlivých partií svého těla.

Zřejmě nepřestanu být nikdy fascinována, jakou ohromnou změnou ženské tělo prochází v průběhu těhotenství. A co víc, jak nebývalou rychlostí se dokáže samo zregenerovat. Dopřát pokožce podporu z přírody a vědomým dotykem ocenit svou ženskou sílu, to je důležitá část na začátku mateřství. Spolu s ní jde ruku v ruce péče o naši psychickou pohodu. Pro někoho snadné jako facka, pro jinou ženu náročné téma nebo dokonce hloupost. Pro Vaše ženské tělo a mysl však veliká odměna.

Marta Lopatová
Jako čtyřnásobná máma pomáhám novopečeným maminkám na začátku jejich nové životní role. Věřím, že na jejich dobrém startu závisí mnohé. Sama jsem si v mateřství musela najít cestu na medailové stupínky svých malých/velkých vítězství. Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.